B43713A2159M000
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B43713A2159M000
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 15000UF 20% 200V SCREW
Stock
7
In Stock :
7
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lifetime @ Temp :
15000 Hrs @ 85°C
Impedance :
19mOhms
Height Seated (Max) :
5.677 144.20mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
3.027Dia 76.90mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±20%
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
1.248 31.70mm
Series :
B43713
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
15000µF
Factory Lead Time :
18 Weeks
Ripple Current @ Low Frequency :
25.8A @ 100Hz
Voltage - Rated :
200V
Polarization :
Polar
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Mounting Type :
Chassis Mount
ESR (Equivalent Series Resistance) :
11mOhm @ 100Hz
Datasheets
B43713A2159M000
EPCOS (TDK) B43713A2159M000
B43713 15000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.027Dia 76.90mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals