B43705A5478M000
Mfr.Part #
B43705A5478M000
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 450V SCREW
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitance :
4700µF
Ripple Current @ Low Frequency :
20.4A @ 100Hz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ESR (Equivalent Series Resistance) :
24mOhm @ 100Hz
Series :
B43705
Height Seated (Max) :
4.693 119.20mm
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
12000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing :
1.248 31.70mm
Factory Lead Time :
18 Weeks
Impedance :
38mOhms
Voltage - Rated :
450V
Size / Dimension :
3.028Dia 76.90mm
Datasheets
B43705A5478M000
EPCOS (TDK) B43705A5478M000
B43705 4700μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.028Dia 76.90mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals