B43704B6188M000
Mfr.Part #
B43704B6188M000
Description
CAP ALUM 1800UF 20% 500V SCREW
Lifetime @ Temp :
12000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
8.77A @ 100Hz
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Rated :
500V
Height Seated (Max) :
3.846 97.70mm
Size / Dimension :
2.531Dia 64.30mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
50mOhm @ 100Hz
Lead Spacing :
1.122 28.50mm
Impedance :
75mOhm
Tolerance :
±20%
Capacitance :
1800µF
Polarization :
Polar
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
B43704
Datasheets
B43704B6188M000
EPCOS (TDK) B43704B6188M000
B43704 1800μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.531Dia 64.30mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals