B43703B4568M000
Mfr.Part #
B43703B4568M000
Description
CAP ALUM 5600UF 20% 350V SCREW
Height Seated (Max) :
3.846 97.70mm
Voltage - Rated :
350V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Published :
Capacitance :
5600µF
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
ESR (Equivalent Series Resistance) :
13mOhm @ 100Hz
Size / Dimension :
3.028Dia 76.90mm
Series :
B43703
Factory Lead Time :
18 Weeks
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
1.248 31.70mm
Lifetime @ Temp :
12000 Hrs @ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency :
16.1A @ 100Hz
Datasheets
B43703B4568M000
EPCOS (TDK) B43703B4568M000
B43703 5600μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.028Dia 76.90mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals