B43703A5398M000
Mfr.Part #
B43703A5398M000
Description
CAP ALUM 3900UF 20% 450V SCREW
Stock
27
In Stock :
27
Aluminum Electrolytic Capacitors
Published :
2017
Mounting Type :
Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
ESR (Equivalent Series Resistance) :
26mOhm @ 100Hz
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
18 Weeks
Ripple Current @ Low Frequency :
12.5A @ 100Hz
Capacitance :
3900μF
Lifetime @ Temp :
12000 Hrs @ 85°C
Height Seated (Max) :
4.693 119.20mm
Lead Spacing :
1.122 28.50mm
Size / Dimension :
2.531Dia 64.30mm
Series :
B43703
Voltage - Rated :
450V
Datasheets
B43703A5398M000
EPCOS (TDK) B43703A5398M000
B43703 3900μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 2.531Dia 64.30mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals