B43703A4828M000
Mfr.Part #
B43703A4828M000
Description
CAP ALUM 8200UF 20% 350V SCREW
Voltage - Rated :
350V
Factory Lead Time :
18 Weeks
Ripple Current @ Low Frequency :
20.2A @ 100Hz
Size / Dimension :
3.028Dia 76.90mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
9.4mOhm @ 100Hz
Capacitance :
8200µF
Series :
B43703
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
1.248 31.70mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lifetime @ Temp :
12000 Hrs @ 85°C
Height Seated (Max) :
4.693 119.20mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Impedance :
14mOhms
Datasheets
B43703A4828M000
EPCOS (TDK) B43703A4828M000
B43703 8200μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 3.028Dia 76.90mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Screw Terminals