B43644F2108M000
Mfr.Part #
B43644F2108M000
Package / Case
Radial
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP
RoHS Status :
RoHS Compliant
Ripple Current :
2.56A
Package / Case :
Radial
Capacitance :
1mF
Impedance :
140mOhm
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
JESD-609 Code :
e3
Mount :
Through Hole
Lead Pitch :
10.0076mm
Number of Terminations :
2
Height :
40mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Reach Compliance Code :
Unknown
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Max Operating Temperature :
105°C
Min Operating Temperature :
-40°C
ECCN Code :
EAR99
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Polarity :
Polar
Life (Hours) :
5000 hours
Diameter :
30mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
90mOhm
Tolerance :
20%
Height Seated (Max) :
42.0116mm
Voltage - Rated DC :
250V
Datasheets
B43644F2108M000
EPCOS (TDK) B43644F2108M000
1mF Capacitor 20% 2.56A 10.0076mm Radial