B43644A5337M000
Mfr.Part #
B43644A5337M000
Package / Case
Radial
Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Reach Compliance Code :
Unknown
Polarity :
Polar
Lead Pitch :
10.0076mm
Min Operating Temperature :
-40°C
ECCN Code :
EAR99
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Impedance :
470mOhm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
RoHS Status :
RoHS Compliant
Capacitance :
330µF
Height :
40mm
Life (Hours) :
5000 hours
JESD-609 Code :
e3
ESR (Equivalent Series Resistance) :
90mOhm
Voltage - Rated DC :
450V
Height Seated (Max) :
42.0116mm
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Ripple Current :
1.7A
Number of Terminations :
2
Tolerance :
20%
Package / Case :
Radial
Max Operating Temperature :
105°C
Mount :
Through Hole
Diameter :
30mm
Datasheets
B43644A5337M000
EPCOS (TDK) B43644A5337M000
330μF Capacitor 20% 1.7A 10.0076mm Radial