B43644A5107M000
Mfr.Part #
B43644A5107M000
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated :
450V
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
970mOhm @ 100Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
690mA @ 100Hz
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Factory Lead Time :
36 Weeks
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Polarization :
Polar
Series :
B43644
Lifetime @ Temp :
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Capacitance :
100μF
Datasheets
B43644A5107M000
B43644 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.866Dia 22.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In