B43643C5397M057
Mfr.Part #
B43643C5397M057
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Impedance :
460mOhm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
390µF
Polarization :
Polar
Height Seated (Max) :
1.280 32.50mm
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
0.886 22.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current @ Low Frequency :
1.49A @ 100Hz
Series :
B43643
Mounting Type :
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance) :
300mOhm @ 100Hz
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Voltage - Rated :
450V
Datasheets
B43643C5397M057
B43643 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In