B43642A9397M000
Mfr.Part #
B43642A9397M000
Package / Case
Radial
Description
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP
Height Seated (Max) :
46.99mm
Tolerance :
20%
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Mount :
Through Hole
Package / Case :
Radial
Max Operating Temperature :
105°C
Life (Hours) :
3000 hours
ESR (Equivalent Series Resistance) :
260mOhm
Voltage - Rated :
400V
Lead Pitch :
10.0076mm
Impedance :
390mOhm
Polarity :
Polar
Ripple Current :
1.59A
Capacitance :
390µF
Min Operating Temperature :
-40°C
Datasheets
B43642A9397M000
EPCOS (TDK) B43642A9397M000
390μF Capacitor 20% 1.59A 10.0076mm Radial