B43642A9227M000
Mfr.Part #
B43642A9227M000
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.07A @ 100Hz
Polarization :
Polar
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Series :
B43642
ESR (Equivalent Series Resistance) :
450mOhm @ 100Hz
Voltage - Rated :
400V
Capacitance :
220μF
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Height Seated (Max) :
1.654 42.00mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Factory Lead Time :
36 Weeks
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Datasheets
B43642A9227M000
B43642 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.866Dia 22.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In