B43642A5477M000
Mfr.Part #
B43642A5477M000
Package / Case
Radial
Description
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Polarity :
Polar
Capacitance :
470µF
Height Seated (Max) :
51.9938mm
Package / Case :
Radial
Min Operating Temperature :
-40°C
Tolerance :
20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
180mOhm
Voltage - Rated :
450V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Ripple Current :
2.2A
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Life (Hours) :
3000 hours
Lead Pitch :
10.0076mm
Max Operating Temperature :
105°C
Mount :
Through Hole
Impedance :
270mOhm
Datasheets
B43642A5477M000
EPCOS (TDK) B43642A5477M000
470μF Capacitor 20% 2.2A 10.0076mm Radial