B43642A2338M000
Mfr.Part #
B43642A2338M000
Package / Case
Radial
Description
CAP ALUM 3300UF 20% 200V SNAP
Voltage - Rated :
200V
Capacitance :
3.3mF
Ripple Current :
5.85A
Lead Pitch :
10.0076mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
28mOhm
Life (Hours) :
3000 hours
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Polarity :
Polar
Height Seated (Max) :
56.9976mm
Tolerance :
20%
Impedance :
40mOhm
Mount :
Through Hole
Package / Case :
Radial
Max Operating Temperature :
105°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-40°C
Datasheets
B43642A2338M000
EPCOS (TDK) B43642A2338M000
3.3mF Capacitor 20% 5.85A 10.0076mm Radial