B43641A9128M052
Mfr.Part #
B43641A9128M052
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 400V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
90mOhm @ 100Hz
Impedance :
140mOhm
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
2.264 57.50mm
Ripple Current @ Low Frequency :
3.13A @ 100Hz
Operating Temperature :
-25°C~105°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Polarization :
Polar
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Voltage - Rated :
400V
Tolerance :
±20%
Capacitance :
1200μF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Series :
B43641
Datasheets
B43641A9128M052
B43641 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In - 3 Lead