B43640E9227M000
Mfr.Part #
B43640E9227M000
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Voltage - Rated :
400V
Tolerance :
±20%
Polarization :
Polar
Mounting Type :
Through Hole
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Series :
B43640
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency :
1.02A @ 100Hz
Capacitance :
220μF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
500mOhm @ 100Hz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
36 Weeks
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
B43640E9227M000
EPCOS (TDK) B43640E9227M000
B43640 220μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.866Dia 22.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In