B43640A9687M007
Mfr.Part #
B43640A9687M007
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 680UF 20% 400V SNAP
Voltage - Rated :
400V
Factory Lead Time :
36 Weeks
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Mounting Type :
Through Hole
Tolerance :
±20%
Packaging :
Bulk
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 105°C
Capacitance :
680μF
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Polarization :
Polar
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Series :
B43640
Ripple Current @ Low Frequency :
2.36A @ 100Hz
ESR (Equivalent Series Resistance) :
160mOhm @ 100Hz
Datasheets
B43640A9687M007
EPCOS (TDK) B43640A9687M007
B43640 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In