B43640A9477M067
Mfr.Part #
B43640A9477M067
Package / Case
Radial
Description
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP
Height Seated (Max) :
51.9938mm
Life (Hours) :
2000 hours
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Number of Terminations :
2
Capacitance :
470µF
Tolerance :
20%
Max Operating Temperature :
105°C
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Impedance :
320mOhm
Voltage - Rated :
400V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Polarity :
Polar
ESR (Equivalent Series Resistance) :
210mOhm
Ripple Current :
1.82A
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Through Hole
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Min Operating Temperature :
-40°C
Package / Case :
Radial
Lead Pitch :
10.0076mm
Datasheets
B43640A9477M067
EPCOS (TDK) B43640A9477M067
470μF Capacitor 20% 1.82A 10.0076mm Radial