B43640A5687M000
Mfr.Part #
B43640A5687M000
Package / Case
Radial
Description
CAP ALUM 680UF 20% 450V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
JESD-609 Code :
e3
Reach Compliance Code :
Unknown
Polarity :
Polar
Mount :
Through Hole
Life (Hours) :
2000 hours
Tolerance :
20%
Max Operating Temperature :
105°C
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Ripple Current :
2.44A
Impedance :
240mOhm
Capacitance :
680μF
Package / Case :
Radial
Lead Pitch :
10.0076mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-40°C
Voltage - Rated :
450V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
150mOhm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Datasheets
B43640A5687M000
EPCOS (TDK) B43640A5687M000
680μF Capacitor 20% 2.44A 10.0076mm Radial