B43640A2108M007
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B43640A2108M007
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Terminal Finish :
Tin (Sn)
JESD-609 Code :
e3
Tolerance :
20%
Package / Case :
Radial
Mount :
Through Hole
Height Seated (Max) :
51.9938mm
Reach Compliance Code :
Unknown
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
1mF
Min Operating Temperature :
-40°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
90mOhm
Max Operating Temperature :
105°C
Polarity :
Polar
Life (Hours) :
2000 hours
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Voltage - Rated :
200V
Impedance :
130mOhm
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Terminations :
2
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 1 month ago)
Ripple Current :
2.39A
Lead Pitch :
10.0076mm
Datasheets
B43640A2108M007
EPCOS (TDK) B43640A2108M007
1mF Capacitor 20% 2.39A 10.0076mm Radial