B43630A9397M000
Mfr.Part #
B43630A9397M000
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Packaging :
Bulk
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Tolerance :
±20%
Mounting Type :
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance) :
290mOhm @ 100Hz
Ripple Current @ Low Frequency :
2.17A @ 100Hz
Impedance :
450mOhm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Capacitance :
390µF
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Polarization :
Polar
Voltage - Rated :
400V
Series :
B43630
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
B43630A9397M000
EPCOS (TDK) B43630A9397M000
B43630 390μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.984Dia 25.00mm -25°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In