B43630A9108M000
Mfr.Part #
B43630A9108M000
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 400V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height Seated (Max) :
2.047 52.00mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Capacitance :
1000µF
Mounting Type :
Through Hole
Impedance :
200mOhm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
8 Weeks
Ripple Current @ Low Frequency :
3.94A @ 100Hz
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Voltage - Rated :
400V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
130mOhm @ 100Hz
Series :
B43630
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Polarization :
Polar
Datasheets
B43630A9108M000
EPCOS (TDK) B43630A9108M000
B43630 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -25°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In