B43630A5337M000
Mfr.Part #
B43630A5337M000
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
ESR (Equivalent Series Resistance) :
360mOhm @ 100Hz
Mounting Type :
Through Hole
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
Impedance :
550mOhm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Capacitance :
330µF
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.03A @ 100Hz
Voltage - Rated :
450V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Bulk
Lifetime @ Temp :
2000 Hrs @ 85°C
Polarization :
Polar
Series :
B43630
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Datasheets
B43630A5337M000
EPCOS (TDK) B43630A5337M000
B43630 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.984Dia 25.00mm -25°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In