B43601E2277M067
Mfr.Part #
B43601E2277M067
Package / Case
Aluminum
Description
CAP ALUM 270UF 20% 250V SNAP
Package / Case :
Aluminum
Termination :
Snap in
Dissipation Factor :
0.15 %
Number of Terminations :
2
Test Frequency :
100Hz
Min Operating Temperature :
-40°C
Number of Pins :
2
Tolerance :
20%
Length :
25mm
ECCN Code :
EAR99
Contact Plating :
Tin
Polarity :
POLARIZED
Pbfree Code :
yes
Lead Pitch :
10mm
Ripple Current :
1.37A
Life (Hours) :
10000 hours
Voltage - Rated DC :
250V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
330mOhm
Diameter :
22mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Operating Temperature :
85°C
Capacitance :
270μF
Packing Method :
Cardboard
Lead Diameter :
800 µm
Datasheets
B43601E2277M067
270μF Capacitor 20% Bulk 1.37A 10mm Aluminum