B43601C9277M60
Mfr.Part #
B43601C9277M60
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Impedance :
550mOhm
Ripple Current :
1.58A
Operating Temperature :
-40°C~85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
400mOhm @ 100Hz
Ripple Current @ Low Frequency :
1.58A @ 100Hz
Lead Pitch :
10.0076mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Height :
30mm
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
400V
Capacitance :
270μF
Datasheets
B43601C9277M60
EPCOS (TDK) B43601C9277M60
B43601 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.58A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In