B43601C5277M67
Mfr.Part #
B43601C5277M67
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Voltage - Rated :
450V
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Lead Pitch :
10.0076mm
Capacitance :
270μF
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Height :
30mm
Impedance :
570mOhm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.77A @ 100Hz
Diameter :
35mm
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Ripple Current :
1.77A
ESR (Equivalent Series Resistance) :
400mOhm @ 100Hz
Datasheets
B43601C5277M67
EPCOS (TDK) B43601C5277M67
B43601 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.77A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In