B43601C5277M62
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B43601C5277M62
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current :
1.77A
Lead Pitch :
10.0076mm
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
18 Weeks
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Voltage - Rated :
450V
Termination :
Snap in
Packaging :
Bulk
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Life (Hours) :
10000 hours
Polarization :
Polar
Capacitance :
270μF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
400mOhm @ 100Hz
Diameter :
35mm
Series :
B43601
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Ripple Current @ Low Frequency :
1.77A @ 100Hz
Tolerance :
±20%
Impedance :
570mOhm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Through Hole
Height :
30mm
Datasheets
B43601C5277M62
EPCOS (TDK) B43601C5277M62
B43601 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.77A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In - 3 Lead