B43601C5187M80
Mfr.Part #
B43601C5187M80
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 180UF 20% 450V SNAP
ESR (Equivalent Series Resistance) :
600mOhm @ 100Hz
Lead Pitch :
10.0076mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
1.071 27.20mm
Impedance :
850mOhm
Ripple Current :
1.33A
Capacitance :
180µF
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.33A @ 100Hz
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Voltage - Rated :
450V
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Height :
25mm
Diameter :
30mm
Datasheets
B43601C5187M80
EPCOS (TDK) B43601C5187M80
B43601 180μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.33A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In