B43601B5567M60
Mfr.Part #
B43601B5567M60
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP
Height Seated (Max) :
1.850 47.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
2.81A @ 100Hz
Diameter :
35mm
Capacitance :
560μF
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
1.378Dia 35.00mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Height :
45mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Voltage - Rated :
450V
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Impedance :
280mOhm
Ripple Current :
2.81A
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
190mOhm @ 100Hz
Datasheets
B43601B5567M60
EPCOS (TDK) B43601B5567M60
B43601 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.81A 1.378Dia 35.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In