B43601B5277M82
Mfr.Part #
B43601B5277M82
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Description
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP
Height :
35mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) :
400mOhm @ 100Hz
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Ripple Current :
1.76A
Ripple Current @ Low Frequency :
1.76A @ 100Hz
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Voltage - Rated :
450V
Tolerance :
±20%
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Height Seated (Max) :
1.465 37.20mm
Impedance :
570mOhm
Diameter :
30mm
Capacitance :
270μF
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Datasheets
B43601B5277M82
EPCOS (TDK) B43601B5277M82
B43601 270μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.76A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In - 3 Lead