B43601B5157M67
Mfr.Part #
B43601B5157M67
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP
Voltage - Rated :
450V
Ripple Current :
1.18A
Size / Dimension :
0.984Dia 25.00mm
Diameter :
25mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.18A @ 100Hz
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Capacitance :
150µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
720mOhm @ 100Hz
Lead Pitch :
10.0076mm
Tolerance :
±20%
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Height :
30mm
Impedance :
1.02Ohm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Datasheets
B43601B5157M67
EPCOS (TDK) B43601B5157M67
B43601 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.18A 0.984Dia 25.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In