B43601B2128M80
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B43601B2128M80
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Life (Hours) :
10000 hours
Ripple Current :
3.31A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Diameter :
30mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Tolerance :
±20%
Series :
B43601
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Termination :
Snap in
Mounting Type :
Through Hole
Ripple Current @ Low Frequency :
3.31A @ 100Hz
Capacitance :
1200μF
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height Seated (Max) :
1.661 42.20mm
Height :
40mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
80mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Lead Pitch :
10.0076mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Polarization :
Polar
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Voltage - Rated :
200V
Impedance :
110mOhm
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
18 Weeks
Datasheets
B43601B2128M80
EPCOS (TDK) B43601B2128M80
B43601 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.31A 1.181Dia 30.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In