B43601B2128M000
Mfr.Part #
B43601B2128M000
Package / Case
200
Description
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Pbfree Code :
yes
Mount :
Through Hole
Leakage Current :
1.75493mA
Max Operating Temperature :
85°C
Polarity :
POLARIZED
Tolerance :
20%
Material :
Aluminium
Height :
40mm
Diameter :
30mm
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Capacitance :
1.2mF
Lead Diameter :
800 µm
Package / Case :
200
Ripple Current :
3.31A
Contact Plating :
Tin
Packing Method :
Cardboard
Min Operating Temperature :
-40°C
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
RoHS Compliant
Lead Pitch :
10mm
Voltage - Rated DC :
200V
Length :
40mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
80mOhm
Packaging :
Bulk
ECCN Code :
EAR99
Datasheets
B43601B2128M000
EPCOS (TDK) B43601B2128M000
1.2mF Capacitor 20% Bulk 3.31A 10mm 200