B43601A9157M82
Mfr.Part #
B43601A9157M82
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP
Ripple Current @ Low Frequency :
1.09A @ 100Hz
Impedance :
980mOhm
Height :
30mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
720mOhm @ 100Hz
Diameter :
22mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Height Seated (Max) :
1.268 32.20mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
1.09A
Capacitance :
150µF
Voltage - Rated :
400V
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Datasheets
B43601A9157M82
B43601 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.09A 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In - 3 Lead