B43601A9157M67
Mfr.Part #
B43601A9157M67
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP
Capacitance :
150µF
Ripple Current @ Low Frequency :
1.09A @ 100Hz
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Voltage - Rated :
400V
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current :
1.09A
Lead Pitch :
10.0076mm
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Height :
30mm
Impedance :
980mOhm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Diameter :
22mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
720mOhm @ 100Hz
Datasheets
B43601A9157M67
B43601 150μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.09A 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In