B43601A9127M
Mfr.Part #
B43601A9127M
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Description
CAP ALUM 120UF 20% 400V SNAP
Tolerance :
±20%
Capacitance :
120μF
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Diameter :
22mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
980mA @ 100Hz
Ripple Current :
980mA
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
900mOhm @ 100Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Impedance :
1.22Ohm
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Voltage - Rated :
400V
Height :
30mm
Datasheets
B43601A9127M
EPCOS (TDK) B43601A9127M
B43601 120μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 980mA 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In - 3 Lead