B43601A5687M002
Mfr.Part #
B43601A5687M002
Package / Case
Aluminum
Description
CAP ALUM 680UF 20% 450V SNAP
10000 hours
Polarity :
POLARIZED
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Pbfree Code :
yes
RoHS Status :
RoHS Compliant
Terminal Shape :
Snap-In
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
Aluminum
Capacitance :
680μF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
160mOhm
Max Operating Temperature :
85°C
Rated (DC) Voltage (URdc) :
450V
Packing Method :
Cardboard
Min Operating Temperature :
-25°C
Lead Diameter :
800 µm
Surface Mount :
No
Ripple Current :
3.17A
Leakage Current :
2.07952mA
Mounting Feature :
THROUGH HOLE MOUNT
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
20%
Length :
50mm
Datasheets
B43601A5687M002
680μF Capacitor 20% 3.17A Aluminum