B43601A5107M62
Mfr.Part #
B43601A5107M62
Package / Case
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Description
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP
Impedance :
1.52Ohm
Capacitance :
100μF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.09Ohm @ 100Hz
Height :
30mm
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In - 3 Lead
Voltage - Rated :
450V
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Lead Pitch :
10.0076mm
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Diameter :
22mm
Ripple Current :
920mA
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
920mA @ 100Hz
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Datasheets
B43601A5107M62
B43601 100μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 920mA 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In - 3 Lead