B43601A2827M80
Mfr.Part #
B43601A2827M80
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 820UF 20% 200V SNAP
Voltage - Rated :
200V
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Tolerance :
±20%
ESR (Equivalent Series Resistance) :
120mOhm @ 100Hz
Ripple Current @ Low Frequency :
2.63A @ 100Hz
Impedance :
160mOhm
Ripple Current :
2.63A
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Lead Pitch :
10.0076mm
Height Seated (Max) :
2.055 52.20mm
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Height :
50mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Capacitance :
820µF
Diameter :
22mm
Datasheets
B43601A2827M80
B43601 820μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.63A 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In