B43601A2687M87
Mfr.Part #
B43601A2687M87
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP
Ripple Current @ Low Frequency :
2.28A @ 100Hz
Height :
40mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
140mOhm @ 100Hz
Diameter :
22mm
Capacitance :
680μF
Impedance :
190mOhm
Voltage - Rated :
200V
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Ripple Current :
2.28A
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Height Seated (Max) :
1.661 42.20mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Tolerance :
±20%
Lead Pitch :
10.0076mm
Datasheets
B43601A2687M87
B43601 680μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.28A 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In