B43601A2337M60
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
B43601A2337M60
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 330UF 20% 200V SNAP
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Ripple Current :
1.42A
Lead Pitch :
10.0076mm
Series :
B43601
Voltage - Rated :
200V
Mount :
Through Hole
Tolerance :
±20%
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height Seated (Max) :
1.063 27.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
290mOhm @ 100Hz
Polarization :
Polar
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Mounting Type :
Through Hole
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.42A @ 100Hz
Packaging :
Bulk
Factory Lead Time :
18 Weeks
Termination :
Snap in
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Height :
25mm
Capacitance :
330µF
Life (Hours) :
10000 hours
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Impedance :
400mOhm
Lifetime @ Temp :
10000 Hrs @ 85°C
Diameter :
22mm
Datasheets
B43601A2337M60
B43601 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.42A 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In