B43584A5158M003
Mfr.Part #
B43584A5158M003
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 450V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage - Rated DC :
450V
ESR (Equivalent Series Resistance) :
99mOhm @ 100Hz
Min Operating Temperature :
-25°C
Diameter :
64.3mm
Ripple Current @ Low Frequency :
7A @ 100Hz
Tolerance :
±20%
Lifetime @ Temp :
15000 Hrs @ 85°C
Lead Pitch :
28.5mm
Life (Hours) :
12000 hours
Polarization :
Polar
Test Frequency :
100Hz
Voltage - Rated :
450V
Series :
B43584
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current :
6.6A
Length :
107.5mm
Height Seated (Max) :
4.201 106.70mm
Lead Spacing :
1.122 28.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Mounting Type :
Chassis Mount
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Size / Dimension :
2.532Dia 64.30mm
Max Operating Temperature :
85°C
Capacitance :
1500μF
Datasheets
B43584A5158M003
B43584 1500μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 6.6A 2.532Dia 64.30mm -25°C~85°C Polar 28.5mm Radial, Can - Screw Terminals