B43584A4478M000
Mfr.Part #
B43584A4478M000
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 350V SCREW
Lead Pitch :
31.7mm
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
ESR (Equivalent Series Resistance) :
38mOhm
Packaging :
Bulk
Diameter :
76.9mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current :
12A
Series :
B43584
Test Frequency :
100Hz
Lifetime @ Temp :
15000 Hrs @ 85°C
Tolerance :
±20%
Capacitance :
4700µF
Mounting Type :
Chassis Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarization :
Polar
Life (Hours) :
12000 hours
Mount :
Screw
Length :
145.6mm
Voltage - Rated DC :
350V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
B43584A4478M000
B43584 4700μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 12A -25°C~85°C Polar 31.7mm Radial, Can - Screw Terminals