B43564C4478M7
Mfr.Part #
B43564C4478M7
Package / Case
Radial, Can - Screw Terminals
Description
CAP ALUM 4700UF 20% 350V SCREW
Package / Case :
Radial, Can - Screw Terminals
Life (Hours) :
15000 hours
Mount :
Chassis Mount
Impedance :
30mOhm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Ripple Current :
12.8A
Size / Dimension :
2.532Dia 64.30mm
Tolerance :
±20%
Ripple Current @ Low Frequency :
12.8A @ 100Hz
Lifetime @ Temp :
15000 Hrs @ 85°C
Lead Spacing :
1.122 28.50mm
Capacitance :
4700µF
B43564
ESR (Equivalent Series Resistance) :
38mOhm @ 100Hz
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated :
350V
Height Seated (Max) :
5.677 144.20mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Factory Lead Time :
18 Weeks
Lead Pitch :
28.4988mm
Datasheets
B43564C4478M7
B43564 4700μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 12.8A 2.532Dia 64.30mm -25°C~85°C Polar 28.4988mm Radial, Can - Screw Terminals