B43564A5109M000
Mfr.Part #
B43564A5109M000
Package / Case
Aluminum
Description
CAP ALUM 10000UF 20% 450V SCREW
Aluminum Electrolytic Capacitors
Height - Seated (Max) :
8.740 (222.00mm)
Impedance :
13 mOhms
Mounting Feature :
Chassis Mount
RoHS Status :
RoHS Compliant
Ratings :
Voltage - Rated DC :
450V
Polarization :
Polar
Test Frequency :
100Hz
Package / Case :
Aluminum
Polarity :
POLARIZED
Mounting Type :
Chassis Mount
Min Operating Temperature :
-25°C
Voltage - Rated :
450V
Termination :
Screw
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Length :
221mm
Tolerance :
20%
Packing Method :
Cardboard
Terminal Shape :
Binding Post
Size / Dimension :
3.583 Dia (91.00mm)
Height :
221mm
Series :
B43564
Lead Pitch :
31.7mm
Capacitance :
10mF
Ripple Current @ Low Frequency :
26.5A @ 100Hz
Pbfree Code :
yes
Leakage Current :
9.045919mA
ECCN Code :
EAR99
Surface Mount Land Size :
Surface Mount :
No
Life (Hours) :
15000 hours
Lifetime @ Temp. :
15000 Hrs @ 85°C
Diameter :
91mm
Ripple Current :
26.5A
Max Operating Temperature :
85°C
Packaging :
Bulk
Lead Spacing :
1.248 (31.70mm)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
11mOhm
Datasheets
B43564A5109M000
B43564 10mF Capacitor 20% Bulk Chassis Mount 26.5A 3.583 Dia (91.00mm) -25°C ~ 85°C Polar 31.7mm Aluminum