B43544F2687M060
Mfr.Part #
B43544F2687M060
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
ESR (Equivalent Series Resistance) :
100mOhm @ 100Hz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Impedance :
150mOhms
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Tolerance :
±20%
Capacitance :
680μF
Voltage - Rated :
250V
Polarization :
Polar
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
1.260 32.00mm
Packaging :
Tray
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Ripple Current @ Low Frequency :
2.23A @ 100Hz
Factory Lead Time :
36 Weeks
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Series :
B43544
Mounting Type :
Through Hole
Datasheets
B43544F2687M060
EPCOS (TDK) B43544F2687M060
B43544 680μF Capacitor ±20% Tray Through Hole 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In