B43544E9567M000
Mfr.Part #
B43544E9567M000
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Voltage - Rated :
400V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
560μF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
120mOhm @ 100Hz
Polarization :
Polar
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Impedance :
180mOhm
Height Seated (Max) :
2.244 57.00mm
Tolerance :
±20%
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency :
3.28A @ 100Hz
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
Applications :
GENERAL PURPOSE
Series :
B43544
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Datasheets
B43544E9567M000
EPCOS (TDK) B43544E9567M000
B43544 560μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In