B43544B9277M000
Mfr.Part #
B43544B9277M000
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
B
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP
Stock
267
In Stock :
267
Aluminum Electrolytic Capacitors
Min Operating Temperature :
-40°C
Capacitance :
270μF
Lead Diameter :
800 µm
Length :
35mm
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Polarity :
POLARIZED
Life (Hours) :
2000 hours
ECCN Code :
EAR99
Package / Case :
B
Tolerance :
20%
Ripple Current :
4.08A
Mount :
Through Hole
RoHS Status :
RoHS Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Lead Pitch :
10mm
Termination :
Through Hole
Reach Compliance Code :
Unknown
Voltage :
400V
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Height :
35mm
Voltage - Rated DC :
400V
Max Operating Temperature :
105°C
Diameter :
30mm
ESR (Equivalent Series Resistance) :
220mOhm
Datasheets
B43544B9277M000
Introducing Aluminum Electrolytic Capacitors EPCOS (TDK) B43544B9277M000 from Chip IC,where excellence meets affordability. This product stands out with its Number of Terminations:2, Package / Case:B, Voltage:400V, B43544B9277M000 pinout, B43544B9277M000 datasheet PDF, B43544B9277M000 amp .Beyond Aluminum Electrolytic Capacitors EPCOS (TDK) B43544B9277M000 ,we also offer 865080642006, 865080342006, EEE-FK1E100R, Our vast inventory has you covered. Contact us now for immediate solutions.
EPCOS (TDK) B43544B9277M000
270μF Capacitor 20% 4.08A 10mm B