B43544B7227M007
Mfr.Part #
B43544B7227M007
Description
CAP ALUM 220UF 20% 550V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Positive Tolerance :
20%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
550V
Ripple Current :
4090mA
Series :
B43544
ESR :
130 mΩ
Lifecycle Status :
Production (Last Updated: 2 months ago)
Operating Temperature (Min) :
-25°C
Capacitor Type :
ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Number of Terminations :
2
Operating Temperature (Max) :
105°C
Negative Tolerance :
20%
ECCN Code :
EAR99
Terminal Pitch :
10mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Packing Method :
Cardboard
Polarity :
POLARIZED
Capacitance :
220μF
Dielectric Material :
ALUMINUM (WET)
Diameter :
35mm
Length :
45mm
Datasheets
B43544B7227M007
EPCOS (TDK) B43544B7227M007
B43544 220μF Capacitor 4090mA