B43544A5337M80
Mfr.Part #
B43544A5337M80
Manufacturer
EPCOS (TDK)
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Datasheet
Download
Description
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP
Aluminum Electrolytic Capacitors
Size / Dimension :
1.181Dia 30.00mm
Ripple Current :
1.92A
Voltage - Rated :
450V
Impedance :
460mOhm
Factory Lead Time :
14 Weeks
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
1.858 47.20mm
Life (Hours) :
3000 hours
Series :
B43544
Capacitance :
330µF
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
ESR (Equivalent Series Resistance) :
300mOhm @ 100Hz
Tolerance :
±20%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarization :
Polar
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Pitch :
10.0076mm
Ripple Current @ Low Frequency :
1.92A @ 100Hz
Operating Temperature :
-40°C~105°C
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 105°C
Mount :
Through Hole
Packaging :
Tray
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Datasheets
B43544A5337M80
EPCOS (TDK) B43544A5337M80
B43544 330μF Capacitor ±20% Tray Through Hole 1.92A 1.181Dia 30.00mm -40°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In